Bukurešť 2016

12.2.2016 - Bukurešť

Do Bukurešti odlétám v 9:45 s rumuskou leteckou společností Tarom. Letím standardní A318, která není ani z poloviny plná (celkem letí jen 48 pasažérů), takže mám celou trojsedačku pro sebe :-), vlastně v celé řadě jsem sám. Let probíhá standardně. Docela mě potěšilo, že si musím trochu utáhovat bezpečnostní pás:-) ještě zhruba před rokem jsme musel v každém letadle potupně žádat o prodlužku:-) Takže nesporný důkaz, že hubnutí zdárně pokračuje. No a nebo jen mají Rumuni v letadlech delší pásy:-) Z letiště jedu autobusem 783 za 8,60LEI (1LEI = 6Kč), podařilo se mi o jednu zastávku přejet, tak jsem to měl do hotelu trochu dál. Ubytovávám se v hotelu Armonia, blízko centra (500LEI za tři noci), měl jsem zarezervovaný jednolůžkový pokoj, ale dali mi normální double, takže se budu moct v posteli rozvalovat:-)

Po sprše vyrážím ven s několika cíli. Chci si dát něco k jídlu, protože je už skoro půl čtvrté a měl jsem dnes jen bagetku v letadle, pak potřebuji koupit microUSB nabíječku, abych mohl dobíjet telefon (no jo, hlava dubová nechala nabíječku doma:-) No a ještě bych rád někde sehnal nůžky na nehty, abych je nemusel pižlat těma, co mám na švýcarským nožíku:-) Všechno se daří, nůžky i nabíječka koupeny. A najedl jsem se také, potkal jsem takový místní mini fastfood, kde pečou různý snacky do ruky, takže jsem si dal párek v nějakém těstíčku za 2LEI (oni tomu teda říkali hotdog:-). A pak jsem se ještě prošel k tomu megalomanskýmu Paláci Parlamentu (alias Ceaușeskův Palác), což je údajně druhá největší (podlahovou plochou?) budova na světě - po Pentagonu. Procoural jsem toho pak ještě dost, cestou jsem si na nějakém náměstí dal svařák (5LEI) a byl naprosto výbornej, trochu jinak kořeněněj, než u nás, ale fakt gut. Vrátil jsem se na hotel, kde trochu dobijím telefon a čtu maily a trochu na ně odpovídám (to je hrůza, příště notebook nechávám doma a nepracuju:-)

Jo a vypadám snad jako Rumun? Když se mě snažili ptát na cestu nějací Italové, tak hned pochopili, že nejsem zdejší. Ale že se mne na cestu bude snažit ptát i závozník z rumunského náklaďáku...To, že všichni místní, když vlezu do obchodu, do restaurace, kamkoliv na mne začnou mluvit rumunsky už je jen detail:-) No asi trochu vypadám jak Rumun...:-)

Večer jsem hledal, kde se najíst a nakonec jsem zalezl do jakéhosi na první pohled pochybného baru. Na druhý ovšem super luxus baru:-), který měl naprosto jedinečnou atmosféru. Ochutnal jsem jeden z jejich dokonalých burgerů a také místní pivo Ciuc (vyslovuje se jako čúč), v nefiltrované podobě a překvapivě jsem si velmi dobře pochutnal.:-)

 


13.2.2016 - Bukurešť

V noci se mi nespalo úplně nejlépe, ucpaný nos a kašel mě celou noc buděj. Pořádně začnu zabírat až k ránu, takže pak zase mám problém ráno vstát. Ale nakonec se přemůžu a kolem půl deváté snídám. Mají tu i k snídani výborný kafe:-) Po snídani vyrážím na procházku kolem místních památek. Venku je pošmourno a celé dopoledne mží. Ale courá se v tom docela fajn:-) Bukurešť vůbec není tak nudná a ošklivá, jak jsem se leckde dočetl, naopak se tu toho dá vidět docela dost. Však také najednou zjišťuju, že už se procházím skoro pět hodin v kuse:-) Pravda, nohy mne poněkud přestávájí poslouchat, takže zalézám do restaurace, že si dám oběd a trochu si odpočinu. K obědu si dávám "Ciorba de burtă", což je zdejší dršťková polévka. S tou českou má společného pouze ty dršťky, jinak je to úplně jiná polévka, naprosto skvělá!-) Přemýšlel jsem, k čemu jí přirovnat, ale nevím, pro mě je to nová chuť, budu muset vygooglit recept:) Jo a tam kde si jí dávám, točí staropramen:-) Po obědě (cca v půl třetí) jdu na hotel, kde na mne únava dolehne se vší parádou a prostě vytuhávám asi do pěti odpoledne. Pak beru foťák a stativ, že udělám nějaké večerní fotky nasvícených budov na dlouhý čas, ale nakonec z toho nic není, protože venku se docela dost rozpršelo. Takže místo focení zas jen courám po městě. Nakonec zalezu do nějaké restauračky, kde si dávám k večeří výborný jehněčí kotletky. A pak se okolo půl deváté vracím na hotel, kde sepisuju tento deníček:-) Jsem docela mrtvý, asi brzo vytuhnu:-) Zítra by mělo být lepší počasí, tak se na to docela těším. Škoda, že tu nejsem o dva dny déle, na pondělí předpověď hlásí 20 stupnů a na úterý dokonce 22:-) Zítra jen 14, ale snad to nějak přežiju:))

  


14.2.2016 - Bukurešť

Po sprše a snídani jdu na metro, kterým se přepravím k parku Herăstrău (stanice metra Aviatorilor). Park je to docela rozlehlý, křížem krážem ho procourám. Chtělo by to ale jaro nebo léto, to bude určitě mnohem hezčí a i to tu bude o trochu víc žít, je tu dost různých stánků s občerstvením, nějaké atrakce jako např. lanové centrum, ale vše je zavřené. Hned u parku je i kruháč s vítěznym obloukem, který je ale obehnán plechovym plotem, asi nějaká rekonstrukce. A je tu i docela velký skanzen (muzeum venkova), který je ale také nějaký zavřený. Před polednem se vracím metrem do centra, kde si dávám k obědu jen nějaké pečivo u stánku. Odpoledne si pak dávám na hotelu horkou vanu a do večera jen relaxuju v posteli, jsem za těch pár dnů nějakej uchozenej a asi i trochu unavenej s toho nachlazení. Večer se pak jdu ještě projít po okolí a při té příležitosti ověřuju umístění zastávky autobusu na letiště, abych zítra ránk nestál někde jinde:-) Večeři si dávám v hotelové restauraci a pak už jdu spát. Druhý den ráno vstávám ve 4:40, abych pohodlně stíhal letadlo, které odlétá v 8:05. Na letiště jedu zase autobusem 783, ta cena za lístek, co jsem psal v pátek (8.60Lei), je za cestu tam i zpět, ta karta je nabitá na dvě jízdy. Teď už sedím na letišti a čekám na letadlo...

Komentáře

super stranka, fasa napisane
budu este nejake dalsie prispevky v blizkej buducnosti?
dik
G.

Dík za pochvalu :)

Momentálně nic konkrétního v plánu nemám. Ale já se občas pro nějaký výlet rozhodnu dost narychlo, takže třeba něco bude :)

JG.

Dobrý den

moc se mi líbí váš web, rád bych se pobavil o možnostech jej odkoupit, nebo minimálně nějak spolupracovat. Prosím ozvěte se mi na mail info@martinmatejka.cz, děkuji